4. Masaż w okresie macierzyństwa

4. Masaż w okresie macierzyństwa – to forma oraz określenie celu masażu, pozwalająca nie tylko przygotować się do macierzyństwa, ale także zmniejszyć dolegliwości i dyskomfort związany z zachodzącymi zmianami psychofizycznymi kobiety w trakcie ciąży. Po porodzie to także możliwość szybszej rewitalizacji, powrót do pełni sił, modelowanie sylwetki i ponadto nauka masażu niemowląt, stymulującego rozwój w najwcześniejszym okresie. Powodów do masażu jest wiele, ale nie ma jednej ustalonej metody. Są wskazania, ale też przeciwwskazania, kierujemy się wiec rozsądkiem, a nie trendami.

Ułożenie na boku podczas masażu w ciąży

Fenomen dotyku – jest jednym z najciekawszych zjawisk z którymi człowiek spotyka się w całym swoim życiu, towarzyszy nam od narodzin po pożegnalne gesty świadczące o bliskości odchodzącej osoby. Masaż jako ukierunkowany fenomen dotyku, jest naturalnym zjawiskiem, z którym stykamy się przez całe nasze życie. Są okresy w których przyjmuje funkcje nie tylko terapeutyczne, ale pełni ważną role w wyrażaniu emocji, jako źródło ekspresji a także sposób okazywania uczuć. Pierwszego mniej lub bardziej świadomego dotyku doświadczamy prawdopodobnie już w życiu płodowym, kiedy podczas ruchów dziecka, matka podąża instynktownie dłonią w kierunku odczuwalnych ruchów dziecka.

Dotyk w formie celowego masażu możemy zastosować zarówno w celach: czysto terapeutycznych, kosmetycznych, estetycznych, relaksacyjnych oraz sportowych.
Jednak w okresie ciąży te relacje się zmieniają, bo pracujemy przynajmniej z dwoma osobami!

Dotyk bardziej świadomy i bezpośredni, odbieramy jednak po urodzeniu, kiedy po raz pierwszy – w większości przypadków – matka dostaje dziecko na ręce. Wtedy to właśnie zawiązuje się niewidzialna nić, która będzie nieprzerwanie istnieć w świadomości przez całe życie zarówno matki jak i dziecka. Oczywiście więź ta dotyczy także ojca, jednak jest ona odczuwalna w innym stopniu.

Spotykamy się z różnymi określeniami: masaż ciążowy, poporodowy, itd. W pełni jednak oddaje sens termin – masaż w okresie macierzyństwa – ponieważ obejmuje bowiem trzy etapy, ponadto dotyczy zarówno samej matki jak i dziecka.

a) okres przygotowania do ciąży,
b) właściwy masaż ciążowy,
c) okres rewitalizacji po porodzie.
d) masaż niemowląt.

Masaż w okresie macierzyństwa, tak rozumiany masaż w różnym stopniu wpływa na bezpośrednie relacje matki i dziecka, nie ogranicza się jedynie do tzw. masażu kobiety w ciąży. Ponadto pozwala w wielu sytuacjach na zmniejszenie dolegliwości nie tylko fizycznych podczas pierwszych miesięcy macierzyństwa, ale na szybsze przywrócenie dobrej formy psychofizycznej. W wielu kulturach masaż ma naturalne zastosowanie w okresie ciąży, w krajach zachodnich, ponownie odkrywa się jego walory. Ponownie, ponieważ był prawie zapomniany, ale obecny. Społecznie rzecz ujmując, deficyt dotyku sprawia, iż niektórzy chcą go nadgonić póki czas. Rzecz w tym że nadgonić, ani nadrobić się tego nie da. Bo to relacje tu i teraz.

Główny cel masażu kobiet w ciąży to: • zmniejszenie napięć w odcinku lędzwiowo-krzyżowym, wynikających z przeciążeń na skutek zmieniającej się sylwetki i nawyków w poruszaniu się, • zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy stawów biodrowych, kolanowych, skokowych z powodu zwiększającego się ciężaru ciała, • zmniejszenie występującej sztywności oraz niewielkich obrzęków w okolicach łydek i stawów skokowych, • zmniejszenie napięcia w okolicy szyi, karku oraz barków.

Ponadto • uelastycznienie rozciągającej się skóry co stanowi profilaktykę powstawania rozstępów ciążowych lub poporodowych. Należy na wstępie powiedzieć jasno i wyraźnie, iż masaż w okresie ciąży nie może być stosowany bezkrytycznie, muszą być zachowane określone warunki oraz przestrzegane przeciwwskazania.

W literaturze dotyczącej masażu klasycznego, ciąża jest nadal jednym z przeciwwskazań do masażu, jednak masaż zmienił się na tyle, iż doświadczony terapeuta jest w stanie nawet nauczyć prostych technik masażu ojca rodziny, co ze względów uczuciowych, emocjonalnych, czyni masaż jeszcze bardziej przydatnym dla całej rodziny.

Walory płynące z masażu w okresie macierzyństwa:
Okres przygotowawczy – wiele kobiet zupełnie świadomie decyduje się na odpowiedni moment ciąży. Podejmując decyzje, na kilka miesięcy przed ciążą można zadbać o te partie ciała, które będą szczególnie przeciążone, np.: wzmacniając ale i uelastyczniając mięśnie brzucha i wokół kręgosłupa, uelastyczniając także skórę, która w okresie ciąży będzie znacznie rozciągana. Przygotowanie ma zarazem cel profilaktyczny, min. zapobiegając ewentualnym bólom kręgosłupa jak i zapobiega oraz zmniejsza pojawiające się rozstępy. Masaż może także przygotować piersi do fizjologicznych zmian, pojawiających się w trakcie karmienia. Profilaktyka dotyczy także uelastycznienia całej klatki piersiowej oraz odcinka szyjnego kręgosłupa, który bardzo często bywa przeciążony i bolesny w późniejszym okresie karmienia, ponieważ mimo zmian pozycji w trakcie karmienia, zawsze jedna strona będzie przeciążona podczas trzymania, ułożenia dziecka.

Masaż podczas ciąży.
Celowo nie piszę masaż kobiet ciężarnych, bo po prostu zauważyłem iż nie lubią tego pojęcia. Praktykowanie masażu kobiet w okresie ciąży w naszym społeczeństwie powoduje jeszcze dużo kontrowersji. Dlaczego? Otóż przez wiele dekad dominował masaż klasyczny. Niestety obrósł trochę mitami i wykonywany był często zbyt siłowo a także boleśnie, co z oczywistych względów stanowi powyższe przeciwwskazanie. Niestety jest to błędne rozumowanie klasyka. Od takich „masażystów” zwłaszcza w okresie ciąży, trzeba się trzymać z daleka.

Jednak współcześnie sposób i metody masażu diametralnie zmieniają się na rzecz łagodniejszych, bezbolesnych i dłużej wykonywanych, a przeciwwskazania dotyczą raczej niektórych technik niż masażu w ogóle.

Kiedy i w jakiej pozycji.
Masaż kobiet w ciąży wykonuje się najczęściej w okresie od 3-8 miesiąca. Większość masażu odbywa się w ułożeniu na boku z jedną zmianą pozycji w trakcie sesji, tak masujemy grzbiet i nogi. Masaż karku, szyi odbywa się z kolei w wygodnej siedzącej pozycji choć czasem kobiety wolą jednak leżeć, np. jeszcze w pierwszych tygodniach na plecach. Masaż wykonywany może być w różnych okresach przez masażystę, fizjoterapeutkę, czasem zajmują się tą problematyką pielęgniarki-położne, ale także w niektórych sytuacjach przez partnera oraz w niewielkim stopniu jako automasaż przez samą kobietę.

Przeciwwskazania dotyczą min. technik: wibracji, roztrząsań i ucisków zwłaszcza w okolicy powłok brzusznych! Obowiązują także bezwzględne przeciwwskazania takie jak do masażu klasycznego. Przeciwwskazania ogólne do masażu w okresie ciąży:
• Stany zapalne, możliwość wystąpienia krwawień lub krwotoków, • Przeciwwskazania dodatkowe takie jak do masażu klasycznego • Ciąża problemowa którą poprzedzały poronienia, • Choroby zakaźne, podwyższona temperatura, • Zmiany dermatologiczne skóry. • Ciąża z innymi powikłaniami, np. nagle pojawiające się obrzęki.
W okresie ciąży unikamy masażu intensywnymi zapachowo oraz zbyt aktywnymi składnikami kosmetycznymi.

Część wskazań dotyczy strony czysto fizycznej, przeciążeń, czasem problemów ze stawami, tu warto posiłkować się także doświadczeniem fizjoterapeutów będących w temacie.
Jednakże sam masaż wymaga większego wglądu i praktyki, subtelnego odczuwania, co dla osób wykonujących jako terapeuci masaże jedynie sporadycznie, może być sporym wyzwaniem. W celu masażu można poszukać odpowiedniego praktyka. Nie jest także absolutnie prawdą domniemanie, iż kobiety w ciąży uczęszczają raczej do masażystek niż do masażystów. To zależy od praktyki. Sam praktykuję masaż w tych celach ponad 20 lat. Dziś rośnie także zapotrzebowanie na masaż u kobiety w domu z uwagi na problematykę transportu, spokoju i bezpieczeństwa zwłaszcza, co jest zrozumiałe zwłaszcza w zimowych miesiącach.

W przypadku jakichkolwiek niepewności należy najpierw skonsultować się z prowadzącym lekarzem.

c.d.: https://dotykmasazbodywork.wordpress.com/2014/07/09/5-masaz-w-okresie-macierzynstwa-cz-ii/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s