Relaksacja terapeutyczna czy terapia relaksacyjna, synkretyzm czy raczej pragmatyzm?

W powszechnym rozumieniu celów zabiegów, terapia sensu stricte jest dosyć sztucznie oddzielona od pojęcia relaksacji, tak w teorii jak i w samej promocji zabiegów. Rzecz w tym, że choć są to faktycznie nieco inne główne cele zabiegów, sesji, to sztuczny podział niestety bywa fatalny w skutkach. Sugeruje się, że zabiegi terapeutyczne są jak najbardziej profesjonalne, przebadane, z wszelkimi uzgodnionymi procedurami i przewidywalne, a relaksacja czy także szeroko rozumiana profilaktyka oraz zabiegi na ciało już nie. Doprawdy?

SONY DSC

relaksacja, uwolnienie, rozwój

Relaksacja, uwolnienie, ale także rozwój to przede wszystkim osobiste doświadczenie. Pracując według wskazań, konstrukcji zabiegów, sesji, nie oznacza schematycznie.

W środowisku co jakiś czas przypominana jest nieco humorystyczna anegdota. Wykładowca wychodzi z konferencji nieco oburzony bo padło stwierdzenie, iż w masaż, nawet najbardziej profesjonalny są wpisane subiektywne reakcje pacjenta więc trudne do pełnej naukowej oceny i zbadania. Po czym udał się do Spa, gdzie popołudniami dorabia na przeróżnych zabiegach na ciało, ale zgodnie z zasadami ustalonymi przez właściciela, nie przez siebie. Zapytany, czy prowadzi jakieś badania nad tamtymi zabiegami, oburzył się i zbył pytających milczeniem.

Czy to oznacza że w celach profesjonalnie pojętej relaksacji, profilaktyki drugorzędowej lub w celach zdrowotnych i estetycznych odbywają się mniej profesjonalne zabiegi? Nic bardziej mylnego. To zależy od zaangażowania, doświadczenia, czasem także od drobnych ale istotnych szczegółów, które są dla wielu warunkiem efektywnego zabiegu, zrozumienia potrzeb rynku i oczekiwań. Słowem potrzeb człowieka. Kto tego nie pojmuje, bywa że wypada z zawodu.

Poza tym zdarza się, że zabiegi w przychodni, szpitalu, min. ze względu na duże ograniczenia czasowe i inne limity, przypominają czasem – w porównaniu z praktyka w niezależnych gabinetach – zabiegową hurtownię. Nie z winy praktyków, ale z powodu systemu!

Profesjonalna relaksacja jest czasem niezbędnym elementem wstępnym do właściwej terapii. W sytuacji silnego napięcia, problemów z akceptacją ciała, awersją do dotyku, nadwrażliwością, czy z powodu traumy o różnym pochodzeniu, urazach fizycznych i psychicznych jest wręcz niezbędna. Mowa tu jednak nie tyle o klasycznym, odcinkowym podejściu do masażu, ale o elementach pracy w nurcie body work, czyli pracy z ciałem lub też poprzez ciało. Profesjonalna relaksacja daje także coś więcej, odkrywanie siebie, rozwój.

W jakim kierunku

Coraz więcej osób podchodzi do zabiegów bardzo pragmatycznie. Są zainteresowani np.: ogólnym masażem, ale jednocześnie ze skupieniem się na zmniejszeniu konkretnych dolegliwości bólowych, napięcia. Poproszę o terapeutyczny masaż grzbietu, ramion, ale dodatkowo o rozluźnienie napiętej twarzy. Mam kłopoty z kolanami, ale chciałem się dodatkowo zrelaksować. Czasem pobolewa mnie prawe biodro, poza tym tak przy okazji chcę kilka zabiegów modelowania, aby trochę ujędrnić te uda i pośladki. Chodzi mi o masaż twarzy, aby ją nieco ujędrnić, mam też czasem obrzęki, ale także dosyć duże napięcia w okolicy ramion i szyi. Takie oczekiwania słyszymy dosyć często w rozmowach przez telefon, zanim jeszcze dochodzi do umówienia na zabiegi.

Można podawać takie przykłady bez końca. Łączone co do celów zabiegi są trudne do szczegółowego opisania każdej sekwencji, a co dopiero do zbadania naukowo. Nie uczą także tego ani w szkołach, ani na uczelniach. Tu szkołą jest doświadczenie, otwarcie i obserwacje.

Jeśli ktoś udaje się do gabinetu w szpitalu czy w przychodni w celu leczniczym, oczekiwania są oczywiste. Masaż jako część fizjoterapii, cel rehabilitacja, usprawnianie, itp.

Rzecz w tym, iż w prywatnej, niezależnej praktyce masażysty, praktyka przebiega zupełnie inaczej. Spore wyzwania to zabiegi ogólne, plus dodatkowe oczekiwania.

Podstawą jest aby właśnie dokładnie zrozumieć oczekiwania człowieka i do niego dostosować metody, a nie odwrotnie. Nie ma bowiem metod uniwersalnych.

Jak realnie rozwija się rynek usług? Chcesz wiedzieć?

Artykuł poglądowy Piotr Szczotka © więcej informacji http://www.piotrszczotka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s