Specjalistyczne masaże w medycynie estetycznej, w chirurgii plastycznej: rekonstrukcyjnej i kosmetycznej

Blizny: powypadkowe, pooperacyjne, po oparzeniach, zwłóknienia, zrosty, obrzęki, dalej: lifting naturalny lub chirurgiczny, ginekomastia (coraz częściej u mężczyzn). Także: modelowanie sylwetki, cellulit właściwy (pefs), liposukcja, korekcja nosa, drobne zabiegi chirurgiczne, rekonstrukcja po mastektomii, cesarskie ciecie, także przygotowanie do oprotezowania, kształtowanie kikuta po amputacjach. Ponadto: plastyka brzucha, piersi, mniej inwazyjne metody redukcji tkanki tłuszczowej i zmarszczek, rozstępy, spadek wagi, utrata elastyczności i wiele innych zabiegów oraz sytuacji, lista jest długa. (…)

Co je wszystkie łączy?

opracowanie twarz emocjonalna

Możliwość zastosowania specjalistycznych masaży i pokrewnych metod pracy z tkankami miękkimi, w celu uzyskania jak najlepszej poprawy i finalnych efektów. Niektórych mogą dziwić tak odmienne przypadki w jednym zestawieniu, ale warto pamiętać, iż w wielu sytuacjach chodzi o normalne funkcjonowanie w życiu, zdrowie lub pewność siebie i lepszy komfort życia. Pomimo leczenia oraz rewitalizacji tkanek przez wspomagające urządzenia fizykalne, lasery, presoterapię (także specjalne ubrania) specjalistyczne maści, itd., masaż pozostaje jednym z bardziej skutecznych zabiegów. Jest także zabiegiem który jednocześnie pozwala non stop na diagnostykę palpacyjną.

Ale stosujemy go zdroworozsądkowo i w odpowiednich procedurach. Podstawą jest precyzja, regularność zabiegów, oraz odpowiedni czas rozpoczęcia wykonywania masaży, a nie intensywność czy siła. Tu nie ma dróg na skróty. W niektórych przypadkach masaż, może być także przeciwwskazaniem czasowym, w innych bardzo potrzebnym.

Niektóre procedury zabiegów masażu są bardzo podobne, inne sporo się różnią

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna: rekonstrukcyjna, kosmetyczna, przychodzą z pomocą wielu osobom. Proszę tych zabiegów nie identyfikować jedynie ze spektakularnymi zabiegami ongiś celebrytów, ponieważ obecnie pozwala sobie na zabiegi coraz więcej osób. Czasem są jednak nieodzowne, np.: po urazach, wypadkach, rekonstrukcji. Możliwe że korzystają z nich także twoi znajomi, sąsiad czy sąsiadka o czym nie masz pojęcia. Więc zanim kogoś urazisz w dyskusji, pomyśl!

Specjalistyczne masaże i metody pokrewne są uzupełnieniem wykonanych zabiegów, operacji, ale w zakresie problematyki zdrowotno-estetycznej bywają także indywidualnymi zabiegami, pełniącymi podstawowe funkcje.

Dbanie o urodę znane jest jak świat światem, zmieniają się trendy, technologie, wizerunek, zapatrywania. Podstawa to jednak zachowanie równowagi, rozsądne podejść do oczekiwań i do realnych możliwości. Masaż od czasów antycznych był także częścią pielęgnacji – tak jak i dzisiaj – kosmetyki oraz później medycyny estetycznej, także jako indywidualny, zupełnie naturalny, skuteczny zabieg. Pełni zarówno podstawową rolę w bardziej złożonych zabiegach, a w przypadku bezpośredniej współpracy masażysty z lekarzem, może pomóc także w diagnostyce palpacyjnej i rewitalizacji po zabiegach.

praca z tkanka łączną, testy

praca z tkanką łączną, testy, podczas opracowania DMA

W wielu sytuacjach jest jednak potrzebna bezpośrednia współpraca z chirurgiem, ponieważ aby wiedzieć jak postępować, musimy także być świadomi – przynajmniej w zarysie – co było wykonywane. Bowiem w jednych przypadkach przystępuje się do masażu w okresie około 10-14 dni, w innych zaś po zabiegach lekarskich, masaż bywa czasowym przeciwwskazaniem. Wspomnę tylko, iż dzisiaj w ramach wywiadu zdrowotnego z pacjentem, klientem pada pytanie: Czy w ostatnim czasie były wykonywane jakieś zabiegi z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii?

Zwłaszcza jeśli ktoś pracuje sporo z twarzą. Zbyt wczesny masaż np. po aplikacji toksyny botulinowej lub po wypełniaczach i kłopot. Z drugiej strony bywa, że wykonuje się masaże w przypadku powikłań po zabiegach. Nawet najbardziej profesjonalnie wykonywane zabiegi medyczne, niosą ryzyko pojawienia się powikłań. Nie można do końca przewidzieć wszelkich reakcji.

Jaki wpływ i cele ma masaż

W wielu przypadkach masaż służy przede wszystkim: zmniejszeniu obrzęków, poprawie ukrwienia, zmniejszeniu bólu i nadwrażliwości, podtrzymywaniu uzyskanych już efektów lub polepszeniu finalnych efektów po zabiegach lekarskich. Także sam masaż jako indywidualny zabieg lub w ramach medycyny estetycznej i kosmetyki służy celom zdrowotno-estetycznym. Dalej opcjonalnie jako przygotowanie do zabiegów (także w diagnostyce) oraz rewitalizacja po zabiegach i uzyskując lepsze efekty końcowe, w okresie po iniekcjach lub pooperacyjnym.

Dzisiaj poza specjalistycznymi masażami stosuje się dodatkowe procedury i zabiegi: fizykoterapeutyczne, presoterapia (uciskowe: ubrania, opaski i urządzenia wspomagające drenaż), taping, lasery, także maści i kremy.

Precyzja, strona techniczna, regularność zabiegów

Najszersze zastosowanie ma manualny (ręczny) masaż, ponieważ odpowiednio wykonany daje możliwość jednoczesnego wpływu na tkanki z ich palpacyjną oceną, czego nie zastąpi żadne urządzenie. Jeśli chodzi o nazwy, dla korzystających z zabiegów ma to mniejsze znaczenie. Wspomnę tylko, iż stosuje się w zależności od potrzeb: masaż (odpowiednie dostosowanie technik) nie tylko kojarzony jako klasyczny, są inne odmiany. Ponadto manualny drenaż limfatyczny lub tzw. masaż odprowadzający, masaż tkanki łącznej, praca z powięzią, uwalnianiu blizn za pomocą manipulacji tkankami miękkimi, itd. Ale masaż tkanki łącznej jest bardzo istotny także w podstawowej formie.

W tych zabiegach podstawą jest przede wszystkim regularność w wykonywaniu masażu (początkowo najczęściej co drugi dzień), strona techniczna, nie ma to nic wspólnego z siłowymi, zbyt intensywnymi zabiegami. Owszem niektóre mogą być początkowo nieprzyjemne, ale nie ma powodów do przekraczania granicy bólu. Silne, bolesne masaże i wykonywane sporadycznie, zwłaszcza w takich sytuacjach, to mity na temat masażu.

Najpierw naturalne, mniej inwazyjne metody

Współpracując z rozsądnymi specjalistami wielokrotnie masażyści wykonują wpierw zabiegi manualnie, bo np. lekarz uważa, iż początkowo warto popracować na tyle, na ile da się w naturalny sposób. Bywa że „manualne skanowanie tkanek” jest potrzebne jako element pełniejszej diagnostyki przed planowanym później zabiegiem, zwłaszcza jeśli dotyczy to większych obszarów skóry. Natomiast palpacyjna ocena twarzy służy uchwyceniu najdrobniejszych anomalii w obrębie twarzy, asymetrie, czy tendencje do miejscowych obrzęków. Dotyczy to najczęściej utraty elastyczności bez komponenty akumulacji tkanki tłuszczowej. W przypadku liftingu twarzy, problemów z rozwiniętym cellulitem, rewitalizacji po porodzie czy nagłym, nie zawsze planowanym spadek wagi (przebyte choroby), istotny jest moment kiedy rozpoczniemy wykonywanie masaży.

Choć zdecydowana większość pacjentek to kobiety, mężczyźni także korzystają z masażu po zabiegach np. ginekomastii, plastyce brzucha czy pracując z bliznami po urazach. Zdarzają się sytuacje pracy z bliznami, jeśli wykonywane były różne, planowane zabiegi chirurgiczne. Sporadycznie korzystają także z masażu przy pojawiających się głębszych zmarszczkach, bruzdach, pojawiającymi się zbyt wcześnie w korelacji z bólami głowy o charakterze migrenowym lub napięciach o podłożu psychosomatycznym, silnego stresu, traumy.

Praca z twarzą prawdziwe wyzwania

Drobne, ciągle w ruchu mięśnie twarzy stanowią spore wyzwanie. Przykładowo kiedy klientka ma tendencje do obrzęków, a jednocześnie chce poddać się naturalnemu liftingowi poprzez masaż, bo rezygnuje z innych inwazyjnych zabiegów, bądź nie może ich mieć. Zdrowa, żywa, wypoczęta twarz, jest nie tylko komfortem ale i wizytówką dla wielu osób chcących jak najdłużej korzystać z naturalnych zabiegów bo zależy im na naturalnej ekspresji twarzy ze względów na życie prywatne czy zawodowe, zwłaszcza jeśli pracują bezpośrednio z klientami. Różne dysfunkcje, napięcia, ból, problemy ze wzrokiem, ciągłe pochylanie się nad dokumentacją, komputerem czy smartfonem, codzienne przepracowanie, niedospanie lub intensywne procesy myślowe (skupienie, decyzyjność) tego nie ułatwiają. Można pójść na skróty, ale warto jednak zacząć od naturalnych sposobów.

Doświadczenia własne, początki

Dlaczego w jednym zestawie podałem na wstępie tok różne przykłady? Z początku mojej pracy zawodowej w klinice rehabilitacji i ortopedii, pamiętam doskonale kilku pierwszych pacjentów. Małą dziewczynkę po sporych oparzeniach, przygotowanie młodej kobiety po amputacji nogi (tzw. hartowanie kikuta) do protezy, mężczyznę po wypadku komunikacyjny, malca z rozszczepem podniebienia miękkiego, pacjentkę po wielu zrostach po iniekcjach. Każdy z nich w trudnej sytuacji od strony fizycznej, ale także w psychicznej rozsypce.

Musisz działać skutecznie manualnie, ale też uważać na każde słowo, ponieważ nie wiesz co pogorszy ich stan. Jeśli ktoś pyta mnie dlaczego zajmuję się dziś często pacjentami w ramach medycyny estetycznej i po zabiegach z chirurgii plastycznej, czy ze względu na obecne trendy, odpowiadam że nie. Wtedy przypominają mi się ci piersi pacjenci. Praca tak samo dzisiaj wymaga sporo precyzji, regularności i wtedy widzisz efekty. Ale też – chcesz tego czy nie – osoby potrzebują wsparcia słowem w wielu trudnych sytuacjach.

Nie należy też oceniać czy praca z bliznami po traumatycznych przejściach jest bardziej zasadna niż u kobiety po plastyce brzucha czy piersi. Pracujemy z pacjentem w stanie przed lub pooperacyjnym. Podobnie jeśli ktoś wymaga regularnej pracy z twarzą. Nie nam oceniać kto na co się decyduje i czy słusznie. Bardzo często osoby z problemami akceptacji siebie mają ku temu powody. Jednak tak samo jak nie należy oceniać decyzji, tak samo nie należy do niej namawiać.

Dla nas podstawą jest wykonanie skutecznie wskazanych zabiegów, na tyle na ile jest to możliwe, ale też ewentualnie wskazanie konsultacji u innych specjalistów.

A to wymaga praktyki, obserwacji, dużego taktu, poczucia bezpieczeństwa i zaufania oraz dyskrecji i pokory. Poza tym z różnych powodów pacjent, klient nie mówi wszystkiego na temat zdrowia, uważając niektóre pytania za bezpodstawne. Warto o tym pamiętać.

Artykuł poglądowy © Piotr Szczotka, początkowo w Blogu: Dotyk Masaż Bodywork
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, a są w ramach moich kwalifikacji i możliwości, zapraszam. Przede wszystkim jednak decyzje skonsultuj z lekarzem.

http://www.piotrszczotka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s