Wpisy i artykuły

Podstawowe wpisy, informacje dotyczące samego dotyku, masażu i nurtu pracy z ciałem określanego jako body work, są istotne w kontekście społecznym, kulturowym, nie tylko w gabinetowej praktyce: w profilaktyce, terapii, relaksacji i kosmetyce. Te cztery kierunki do pewnego stopnia przenikają się, jednak dla skutecznych działań muszą być ustalone pewne priorytety. Co jest w danej sytuacji dla Pani/pana najważniejsze.

Słowem jakie są Państwa oczekiwania. To pytanie lub podobnej treści powinno być postawione przed skorzystaniem z zabiegów. Patrz: NAJNOWSZE WPISY

1 komentarz do “Wpisy i artykuły

 1. pawel

  Witam. Czasem nie bedzie polskich znakow. Kiedys sporo napisalem o masazu (ach). Wklejalem to, nawet na rozne strony www. Teraz z przyjemnoscia powiele ten material tu. A nawet wiecej, niz gdzie indziej. Wiec start:

  „Kto odrzuca lub lekceważy doświadczenia starszych i wierzy, że jedynie najnowsze metody leczenia prowadzą do celu, ten oszukuje siebie samego i innych”. Hipokrates

  WSTĘP

  Masaż to jedna z najbardziej popularnych i najstarszych metod usprawniania i walki z bólem kręgosłupa i oraz relaksacji. Przy istniejącym całym szeregu czynników zagrażających naszemu zdrowiu, szukamy środków zaradczych i pomocnych nam form terapii. Wzrasta popularność naturalnych form leczenia wywodzących się z medycyny ludowej. Także coraz powszechniej spotykamy się z zespołami bólowymi kręgosłupa. Styl życia współczesnego człowieka stwarza coraz to nowsze zagrożenia względem właściwej postawy i zdrowia. Tempo życia zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwy sposób odżywiania się, złe nawyki ruchowe, żywieniowe, pogłębiają problemy związane z narządem ruchu. Kolejnymi czynnikami pogłębiającymi problemy z zachowaniem właściwej postawy są źle profilowane siedziska krzeseł, foteli, złe podłoże podczas snu, nieprzystosowane stanowiska pracy. Bóle odkręgosłupowe stały się zmorą człowieka XXI w znacznie obniżając poziom i jakość życia. Tak wiele osób cierpi na dolegliwości odkręgosłupowe, że można pokusić się o humorystyczne stwierdzenie, iż na 10 osób w społeczeństwie, 11 osób cierpi na te schorzenia. ( Tutaj prosze o ,,ha,ha,ha)
  Kręgosłup ma każdy, ale nie każdy jest zdrowy. Zespoły Bólowe Kręgosłupa to jedna z najczęstszych chorób na świecie. Dlatego też każda metoda, która przynosi ulgę zbolałym plecom jest godna do rozpatrzenia. Ważna zasada do zapamiętania przez wszystkich, którzy w jakiś sposób oddziaływają na cudzy organizm: „PRIMUM NON NOCERE”. Rodzaj postępowania leczniczego musi być uzależniony od stanu klinicznego pacjenta Warto zwrócić uwagę na fakt, że wzorce zachowań, konwenanse, w kulturze zachodniej różnią się od wzorców Azjatów. Na Dalekim Wschodzie życie często przenosi się do „parteru”. Nawet masaże zdecydowanie częściej odbywają się na podłodze niż stole czy ławie do masażu. Natomiast zachowania człowieka „zachodu” wymuszają niewłaściwe wzorce ruchowe.
  Mimo powszechnie występujących schorzeń kręgosłupa istnieją różnice w nazewnictwie, ocenie metod diagnostycznych, sposobów leczenia. Czasami metody te „trącają” szarlatanerią lub kojarzą się ze „stodołą”. Dlatego też lepiej unikać tzw. „dzikich terapeutów”. Nie znając stanu neurologicznego, internistycznego pacjenta, bez diagnozy radiologicznej, wszystkich wskazań, a w szczególności przeciwwskazań, leczy wszystko, od łuszczycy poprzez padaczkę do nowotworów złośliwych. W świetle kryteriów, jakie winien spełniać masażysta XXI w. masaż można nazwać sztuką. Nauczyć się podstawowych zasad wykonywania masażu może każdy, ale nie każdy będzie stosował go w sposób odpowiedni dla pacjenta. Oprócz teorii, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje psychiczne, jak i emocjonalne. Jak w każdym innym zawodzie terapeuta, masażysta może być rzemieślnikiem lub artystą. Bardzo ważne by wpływając na ludzki organizm nie szkodzić. Ale jak wiadomo z doświadczeń lekarzy i fizjoterapeutów są sytuacje nieopisane w żadnej literaturze i aby pomóc choremu trzeba się nieźle „nagłówkować”. Dopiero taki lekarz czy fizjoterapeuta, który myśli cechuje się pewnego rodzaju artyzmem. Tylko ten, kto myśli i się rozwija, może skutecznie pomóc w bardzo trudnych przypadkach, a nawet stworzyć coś nowego. Między innymi do tego ma zachęcać ta praca. Oczywiście są sytuacje, w których pomoc będzie tylko znikoma, ale zawsze pomoc.
  Terapeuta mający w swojej codziennej pracy do czynienia z zespołami bólowymi kręgosłupa, musi znać testy przesiewowe, jednostki chorobowe, umieć rozróżnić jedne od drugich i odpowiednio dobrać do danego pacjenta metodykę działania. Warto poszerzać swój arsenał technik terapeutycznych o techniki Dalekiego Wschodu i cały czas zgłębiać techniki cywilizacji zachodniej. Istotna jest znajomość i wpływ pozycji złożeniowych, jak i umiejętność ich dobrania i zastosowania w konkretnym przypadku. Trzeba także znać wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów, rozumieć procesy zachodzące w danej jednostce chorobowej, znać zalecenia co do profilaktyki.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s